Download PDF version

Download Presentation PPT Template


Monday, December 16, 2019 (SUNSET ROOM)

REGISTRATION: 8:30 – 9:00

 

Opening Ceremony: 9:00 - 9:20

 

Session 1:  9:20 - 10:05 – 3D mesh and Depth Image Processing (regular papers) Chair: Harsh Sharma

9:20  –  9:35          Fused Geometry Augmented Images for Analyzing Textured Mesh

Bilal Taha, Munawar Hayat, Stefano Berretti, Naoufel Werghi

9:35  –  9:50          Textureless Object Recognition Using an RGB-D Sensor

Gabriel Lugo Bustillo, Nasim Hajari, Irene Cheng, Ashley Reddy

9:50  –  10:05       An Ordered Structured Resampling of Mesh Surfaces

                               Claudio Tortorici, Mohamed Riahi, Stefano Berretti, Naoufel Werghi 

Coffee / Snack Break:  10:05 - 10:20

 

Session 2:  10:20 - 11:05 – Image Understanding (regular papers) Chair: Kushal Mahalingaiah

10:20  –  10:35     Background Subtraction by Difference Clustering     

Xuanyi Wu, Xin Gao, Chenqiu Zhao, Anup Basu

10:35  –  10:50     Semantic Learning for Image Compression (SLIC)

Kushal Mahalingaiah, Harsh Sharma, Priyanka Kaplish, Irene Cheng

10:50  –  11:05     Background Subtraction Based on Principal Motion for a Freely Moving Camera

Ma Yingnan, Dong Guangfang, Chenqiu Zhao, Anup Basu

 

Session 3:  11:05 - 11:55  – Tutorial (Troy McDaniel)

Mediated Haptic Interpersonal Communication for Smart Multimedia Applications

Session 4:  11:55 - 12:31 – Miscellaneous (short papers) Chair: Abdulmotaleb El-Saddik

11:55  –  12:07     Ontology Based Framework for Tactile Internet Applications

Hikmat Adhami, Mohammad Alja'afreh, Abdulmotaleb El Saddik

12:07  –  12:19    Potential of Deep Features for Opinion-Unaware, Distortion-Unaware, No-Reference Image Quality Assessment

Subhayan Mukherjee, Giuseppe Valenzise, Irene Cheng

12:19  –  12:31     Non-Invasive Lactate Threshold Estimation Using Machine Learning

Hawazin Badawi, Fedwa Laamarti, Ken Brunet, Ed McNeely, Abdulmotaleb El Saddik

 

Lunch (on your own): 12:31 - 14:30

 

Session 5:  14:30 - 15:30 –  Chair: Troy McDaniel

Special session: Smart Multimedia for Citizen-Centered Smart Living  (Troy McDaniel, Sethuraman Panchanathan)

14:30  –  15:00     An Interdisciplinary Framework for Citizen-Centered Smart Cities and Smart Living (Distinguished Talk)

                                Sethuraman Panchanathan, Ramin Tadayon, Troy McDaniel, Vipanchi Chacham

15:00  –  15:15     Implementing Robotic Platforms For Therapies Using Qualitative Factors In Mexico       

                                Pedro Ponce, Edgar Omar Lopez, Arturo Molina

15:15  –  15:30     Foveated Haptic Gaze       

                                Bijan Fakhri, Troy McDaniel, Heni Ben Amor, Hemanth Venkateswara, Abhik Chowdhury, Sethuraman Panchanathan

 

Coffee / Snack Break:  15:30 - 15:45

 

Session 6:  15:45 - 16:30 –  Chair: Homayoun Najjaran

Special session: 3D Perception and Applications (Homayoun Najjaran)

15:45  –  16:00     Accurate Kidney Segmentation in CT Scans Using Deep Transfer Learning          

John Brandon Graham-Knight, Kymora Scotland, Victor KF. Wong, Abtin Djavadifar, Dirk Lange, Ben Chew, Patricia Lasserre, Homayoun Najjaran

16:00  –  16:15    End to End Robust Point-Cloud Alignment Using Unsupervised Deep Learning  

Xuzhan Chen, Youping Chen, Homayoun Najjaran

16:15  –  16:30    Homography-Based Vehicle Pose Estimation from a Single Image by Using Machine-Learning for Wheel Region and Tire-Road Contact Point Detection

Nastaran Radmehr, Mehran Mehrandezh, Christine Chan

 

 

Opening Reception: 19:00 - 20:30 (SUNSET ROOM)

 

 

 

Tuesday, December 17, 2019

 

Session 7:  9:00 - 9:45 – Video Applications (regular papers) Chair: Igor Curcio

9:00  –  9:15         Using Participatory Design to Create a User Interface for Analyzing Pivotal Response Treatment Video Probes

Corey Heath, Troy McDaniel, Hemanth Venkateswara, Sethuraman Panchanathan

9:15  –  9:30         Robot-Assisted Composite Manufacturing Based on Machine Learning Applied to Multi-View Computer Vision

Abtin Djavadifar, John Brandon Graham-Knight, Kashish Gupta, Marian Körber, Patricia Lasserre, Homayoun Najjaran

9:30  –  9:45          Tile Priorities in Adaptive 360-Degree Video Streaming

Igor Curcio, Dmitrii Monakhov, Ari Hourunranta, Emre Baris Aksu

 

Feature Industrial Talk: (Guan-Ming Su)

9:45  –  10:15       Improving Temporal Stability in Inverse Tone-Mapped High Dynamic Range Video                                                          Neeraj Gadgil, Yoon Yung Lee, Guan-Ming Su

Coffee / Snack Break:  10:15 - 10:30

 

Session 8:  10:30 - 11:15 – Multimedia in Medicine (regular papers) Chair: Christopher West

10:30  –  10:45     Research on Low-Quality Finger Vein Image Recognition Algorithm

Jianxian Cai, Xiang Wang, Xiangheng Jiang, Shuangshuang Gao, Jin Peng

10:45  –  11:00     Assessing the Capability of Deep-Learning Models in Parkinson's Disease Diagnosis       

Christopher West, Sara Soltaninejad, Irene Cheng 

11:00  –  11:15    Remote Photoplethysmography (rPPG) for Contactless Heart Rate Monitoring Using a Single Monochrome and Color Camera       

Xiaocong Ma, Diana Patricia Tobon Vallejo, Abdulmotaleb El Saddik

 

Session 9:  11:15 - 12:00  –  Industrial Panel (Future Directions in Smart Multimedia) Moderator: Anup Basu

                              Guan-Ming Su (Dolby), Igor Curcio (Nokia) Hossein Azari (Microsoft), Bruce Matichuk (Aidant),

                              Abdulmotaleb El Saddik (Uottawa)

 

Lunch (on your own): 12:00 - 14:00

 

Session 10:  14:00 - 15:15  –  Special session:  Haptics and Applications (Chairs: Arnaud Lelevé, Carlos Rossa)

14:00  –  14:30    A Simulation Platform for Early Haptic Training in Surgical and Medical Education (Distinguished Presentation)

Sylvain Bouchigny, Julien Davrou, Christine Megard, Laurent Eck, Elie Cattan, Matthieu Nesme, François Faure, Bernard Devauchelle

14:30  –  14:45    Tissue Discrimination through Force-Feedback from Impedance Spectroscopy in Robot-Assisted Surgery

Brayden Kent, Angelica Cusipag, Carlos Rossa

14:45  –  15:00     Evaluation of Human Roughness Perception by Using Tactile MFCC     

Masahiro Fukada, Taiju Shizuno, Yuichi Kurita

15:00  –  15:15    Towards a Dual-User Haptic Training System User Feedback Setup

Angel Licona Licona, Guillermo Zamora de la Pena, Oscar Diaz Cruz, Arnaud Lelevé, Damien Eberard, Minh Tu Pham

 

Coffee / Snack Break:  15:15 - 15:30

 

Session 11:  15:30 - 16:30 – 

Special session: Smart Multimedia Beyond the Visible Spectrum (Chairs: Huixin Zhou, Hanlin Qin)

15:30  –  15:45     Cascaded Region Proposal Networks for Proposal-Based Tracking       

Ximing Zhang, Shujuan Luo, Xuewu Fan

15:45  –  16:00    Low-rank & Sparse Matrix Decomposition and Support Vector Machine for Hyperspectral Anomaly Detection

Shangzhen Song, Huixin Zhou, Zhe Zhang, Yixin Yang, Pei Xiang, Juan Du, Jiajia Zhang

16:00  –  16:15    Infrared and Visual Image Fusion via Multi-Modal Decomposition and PCNN in Gradient Domain Fusion Measure

Wei Tan, Jiajia Zhang, Kun Qian, Juan Du, Pei Xiang, Huixin Zhou

16:15  –  16:30     RCA-NET: Image Recovery Network With Channel Attention Group for Image Dehazing

                               Juan Du*,   Jiajia Zhang, Zhe Zhang, Wei Tan, Shangzhen Song, Huixin Zhou

 

 

Banquet: 19:00 - 21:00 (BAY ROOM)

Wednesday, December 18, 2019

 

Session 12:  9:00 - 9:45 – Machine Learning for Multimedia (regular papers) Chair: Hemanth Venkateswara

9:00  –  9:15          Certain and Consistent Domain Adaptation                

Bhadrinath Nagabandi, Andrew Dudley, Hemanth Venkateswara, Sethuraman Panchanathan

9:15  –  9:30          Domain Adaptive Fusion for Adaptive Image Classification

Andrew Dudley, Bhadrinath Nagabandi, Hemanth Venkateswara, Sethuraman Panchanathan

9:30  –  9:45          Human Body Fall Recognition System

Maksuda Jannatul, Ava Sehat Niaki, Priyanka Kaplish, Rupali Gupta

Session 13:  9:45 - 10:30 – Image Processing (regular papers) Chair: Hossein Azari

9:45  –  10:00       Race Classification Based Iris Image Segmentation

Xianting Ke, Lingling An, Qingqi Pei

10:00  –  10:15     Level Sets Driven by Adaptive Hybrid Region-Based Energy for Medical Image Segmentation      

Bin Han

10:15  –  10:30     Traffic Image Dehazing Based on Wavelength Related Physical Imaging Model                

Yibin Wang, Shibai Yin, Jia Zheng     

Coffee / Snack Break:  10:30 - 10:45

Session 14:  10:45 - 11:21 – Biometrics (short papers) Chair: Bruce Matichuk

10:45  –  10:57     Fingerprint Liveness Detection Based on Fine-Grained Feature Fusion

Chengsheng Yuan, Wu Q. M. Jonathan

10:57  –  11:09     Synthetic Aerial Image Generation and Runway Segmentation

Harsh Sharma, Changjiang Liu, Irene Cheng

11:09  –  11:21     ProDeblurGAN Progressive Growing of GANs for Blind Motion Deblurring in Face Recognition    

Kushal Mahalingaiah, Bruce Matichuk

Session 15:  11:21 - 11:57 – Image Processing (short papers) Chair: Changjiang Liu

11:21  –  11:33     3D Object Classification Using 2D Perspectives of Point Clouds             

Jansen Leland, Nathan Liebrecht, Sara Soltaninejad, Anup Basu

11:33  –  11:45     Poisson Surface Reconstruction from LIDAR for Buttress Root Volume Estimation          

Jianfei Ma, Ruoyang Song, Tao Han, Arturo Sanchez-Azofeifa, Anup Basu

11:45  –  11:57     Fog Removal of Aerial Image Based on Gamma Correction and Guided Filtering

Xinggang Liu, Changjiang Liu, Hengyou Lan

 

Lunch (on your own): 12:00 - 14:00

Session 16:  14:00 - 15:00 –  Special session:  Smart Social and Connected Household Products (Pedro Ponce Cruz)

14:00  –  14:15    3D Virtual Environments to Support New Product Development: A Mobile Platform Based on an Open Innovation Laboratory Applied in Higher Education  

José Martín Molina, Jhonattan Miranda, Daniel Cortés, Jorge Medina, Arturo Molina

14:15  –  14:30    Simulation Framework for Loads’ Management Analysis in Smart Homes and Behavioral Energy Efficiency

Manuel Avila, Pedro Ponce, Arturo Molina Gutierrez

14:30  –  14:45    S4 Product Design Framework: A Gamification Strategy based on Type 1 and 2 Fuzzy Logic            Juana Isabel Méndez, Pedro Ponce, Alan Meier, Therese Peffer, Omar Mata Juarez, Arturo Molina

14:45  –  15:00    Improving the Attention Span of Elementary School Children in Mexico through a S4 Technology Platform

Edgar Omar Lopez, Pedro Ponce, Nancy Mazon, Luis Marquez, Ivan Mejia, Germán Baltazar

 

Closing Reception and Discussions:  15:15 – 16:30 (SUNSET ROOM)